Zakład Opiekuńczo-Leczniczy
KIEROWNIK
Kierownik
mgr Ewa Porębska
specjalistka pielęgniarstwa opieki długoterminowej
Lekarz
lek. med. Mariusz Polikowski
KONTAKT
77 444 65 27 – 2 piętro
77 444 65 32 – Parter
77 444 65 29 – Kierownik
Lokalizacja: ul. Mossora 1; budynek D
1. Informacja dotycząca trybu kierowania świadczeniobiorcy do Zakładu Opiekuńczo –Leczniczego
Podstawa prawna:
– Ustawa z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej – art. 219 ust. 1 pkt 14 (Dz. U. Nr 112, poz. 654),
– Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 25 czerwca 2012r. w sprawie kierowania do zakładów opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych (Dz. U. z 2012. 731 ).
– Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027, z późn. zm.), – art. 33a ust.1
-Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 30 sierpnia 2009 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej (Dz. U. Nr 140, poz. 1147, z późn. zm.),
Zgodnie z § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 30 sierpnia 2009 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej (Dz. U. Nr 140, poz. 1147, z późn. zm.), świadczenia gwarantowane udzielane w warunkach stacjonarnych, są udzielane świadczeniobiorcy wymagającemu ze względu na stan zdrowia całodobowych świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych, rehabilitacyjnych oraz kontynuacji leczenia, a nie wymagającemu hospitalizacji w oddziale szpitalnym, który w ocenie skalą poziomu samodzielności, zwaną dalej „skalą Barthel”, otrzymał 40 punktów lub mniej, czyli:
- osoby wymagające stałej i długotrwałej opieki i pielęgnacji z deficytami samoobsługi i samoopieki
- osoby niepełnosprawne
- chorzy po leczeniu szpitalnym (w okresie rekonwalescencji), wymagający pielęgnacji, rehabilitacji,przygotowania do samoobsługi.
*
Zakład nie może przyjmować
- chorych w ostrej fazie choroby psychicznej
- uzależnionych (alkohol, narkotyki)
- w terminalnej fazie choroby nowotworowej
- dzieci
*
Rozpoczęcie sprawy:
Złożenie wniosku o wydanie skierowania do zakładu opiekuńczo-leczniczego wraz z załącznikami u lekarza ubezpieczenia zdrowotnego.
Inne istotne informacje (uwagi):
Z wnioskiem o wydanie skierowania do zakładu opiekuńczo-leczniczego może wystąpić:
1) świadczeniobiorca ubiegający się o skierowanie do zakładu albo
2) przedstawiciel ustawowy ww. osoby lub
3) inna osoba – za zgodą świadczeniobiorcy lub jego przedstawiciela ustawowego,
4) podmiot leczniczy – za zgodą świadczeniobiorcy lub jego przedstawiciela ustawowego,
5) sąd opiekuńczy
Wymagane dokumenty:
1) wniosek o wydanie skierowania do Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego załącznik nr 1 do Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 25 czerwca 2012r.; do wniosku dołącza się:
2) wywiad pielęgniarski przeprowadzony przez:
a) pielęgniarkę ubezpieczenia zdrowotnego albo
b) pielęgniarkę podmiotu leczniczego, w którym świadczeniobiorca ubiegający się o skierowanie do zakładu przebywa którego wzór stanowi załącznik nr 2 do Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 25 czerwca 2012r.;
3) zaświadczenie lekarskie którego wzór stanowi załącznik nr 2 do Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 25 czerwca 2012r.;
4) ocenę wg skali Barthel wystawioną przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego i pielęgniarkę ubezpieczenia zdrowotnego, której wzór stanowi załącznik nr 1 do Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 30 sierpnia 2009 r.;
5) dokumenty stwierdzające wysokość dochodu osoby ubiegającej się o skierowanie do zakładu albo osoby zobowiązanej do ponoszenia odpłatności za pobyt w zakładzie, w szczególności:
a) decyzję organu emerytalno-rentowego ustalającego wysokość emerytury albo renty; do decyzji załącza się zgodę świadczeniobiorcy ubiegającego się o skierowanie do zakładu na potrącanie opłaty za pobyt w zakładzie przez właściwy organ emerytalno-rentowy ze świadczenia emerytalno-rentowego, zgodnie z odrębnymi przepisami, lub
b) decyzję o przyznaniu zasiłku stałego wyrównawczego lub renty socjalnej; do decyzji można załączyć zgodę świadczeniobiorcy ubiegającego się o skierowanie do zakładu albo przedstawiciela ustawowego do odbioru tych należności przez zakład.
Na podstawie ww dokumentów lekarz ubezpieczenia zdrowotnego wydaje skierowanie do zakładu opiekuńczego (załącznik nr 3 do Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 25 czerwca 2012r.), w przypadku gdy świadczeniobiorca spełnia kryteria objęcia świadczeniami gwarantowanymi udzielanymi w warunkach stacjonarnych, które realizowane są w zakładach opiekuńczych dla osób dorosłych, o których mowa w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 30 sierpnia 2009 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej (Dz. U. Nr 140, poz. 1147, Nr 211, poz. 1645 i Nr 217, poz. 1688 oraz z 2010 r. Nr 255, poz. 1719)
Świadczeniobiorca składa skierowanie wraz z załącznikami bezpośrednio do wybranego przez siebie zakładu opiekuńczego.
Decyzję o przyjęciu do Zakładu Opiekuńczo Leczniczego wydaje kierownik w porozumieniu z lekarzem zakładu w oparciu o wymaganą dokumentację i na podstawie skierowania (wniosku) lekarza ubezpieczenia zdrowotnego
Kierownik zakładu zawiadamia pisemnie świadczeniobiorcę skierowanego, jego przedstawiciela ustawowego, lub – za zgodą świadczeniobiorcy albo jego przedstawiciela ustawowego – inną osoba lub podmiot leczniczy, w którym świadczeniobiorca przebywa, o przewidywanym terminie przyjęcia do zakładu.
Miesięczna opłata za pobyt w zakładzie opiekuńczym, obejmująca koszty wyżywienia i zakwaterowania, o której mowa w art. 18 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, jest ustalana przez kierownika zakładu opiekuńczego. Opłatę ustala się ponownie po każdorazowej zmianie wysokości dochodu świadczeniobiorcy przebywającego w zakładzie opiekuńczym.
Za pobyt w zakładzie opiekuńczo – leczniczym opłata wynosi 250% najniższej emerytury, lecz nie więcej niż 70% miesięcznego dochodu osoby ubiegającej się o skierowanie lub dochodu osoby zobowiązanej do ponoszenia odpłatności, w rozumieniu przepisów o pomocy społecznej.
Czas pobytu w zakładzie opiekuńczo-leczniczym ustalany jest indywidualnie i zależy od stanu zdrowia świadczeniobiorcy i aktualnej oceny wg skali Barthel, dokonywanej przez lekarza i pielęgniarkę danego zakładu opiekuńczo – leczniczego, w dniu przyjęcia świadczeniobiorcy do zakładu oraz na koniec każdego miesiąca.
W przypadku wskazań do zakończenia pobytu w ZOL kierownik zakładu zawiadamia pisemnie świadczeniobiorcę przebywającego w zakładzie, jego przedstawiciela ustawowego, lub – za zgodą świadczeniobiorcy albo jego przedstawiciela ustawowego – inną osobę lub podmiot leczniczy, w którym świadczeniobiorca przebywa, o terminie wypisania z zakładu z jedno-miesięcznym wyprzedzeniem.
Aktualne załączniki:
2. PERSONEL
lek. med. Mariusz Polikowski specjalista medycyny rodzinnej
lek. med. Piotr Domisiewicz psychiatra
3. Liczba łóżek
- 40 profil ogólny
- 20 profil psychiatryczny